Aktuel udstilling

INFO
​
PERIODE
31.05-29.06.2025
​
ENTRÉ
Fri entré
​
FERNISERING
Lørdag 31. maj kl 15
UDSTILLING | CORNER 2025
Kunstnersammenslutningen afrunder foråret på Gammelgaard
For tredje år i træk kan Gammelgaard fra lørdag 31. maj byde CORNER velkommen i kunsthallens rammer. Kunstnersammenslutningen hylder det praktiske fællesskab, det er at skabe en årlig udstillingsammen og har vanen tro igen i år inviteret en række nye gæsteudstillere med.
​
CORNER har, siden de første gang udstillede i 1932, stået for et inkluderende fællesskab med et stærkt udsyn. Medlemmerne tæller således også kunstnere, der er aktive inden for andre kunstformer end billedkunst og flere har international baggrund.
Som udstilling er CORNERs udstilling i 2025 udtryk for sammenslutningens mangfoldighed. Den samler samtidskunstnere på tværs af generationer og medier. Og trods stor variation i temaer har der historisk været en gennemgående interesse blandt CORNERs kunstnere for motiver, der især omhandler den moderne eksistensfortælling og menneskets eller figurens relation til sit omgivende miljø eller landskabet.
På udstillingen vises en samklang mellem billedkunst og kunsthåndværk med to anerkendte keramikere, Morten Løbner Espersen og Peder Rasmussen, som gæsteudstillere. Sammen med CORNER-medlem, keramikeren Bente Hansen, vil de skabe en ny dialog.
Yderligere gæsteudstillere på årets udstilling er ni billedkunstnere, der har gjort sig bemærket i dansk og internationalt kunstliv. Indenfor vil man kunne opleve Dan Stockholm, Ina Rosing, Ivan Andersen og Jacob Gils, mens fem af gæsteudstillerne vil vise deres dedikerede og eksperimenterende værker udenfor i parken rundt om Gammelgaard. Det drejer sig om Anne Mie Bak, Ida Retz Wessberg, Jesper Aabille, Lene Desmentik og Victor-Emil Dupont Billund.
Jesper Aabille fremfører en performance flere gange i løbet af udstillingsperioden.
I forbindelse med årets udstilling afholdes desuden en række arrangementer, som giver anledning til at komme tættere på CORNERs medlemmer. Programmet byder således på flere omvisninger, hvor flere af CORNERs kunstnere mødes og fortæller om deres arbejde. Desuden et foredrag om rejsen som kunstnerisk metode og vilkår af Lars Ravn samt en koncert og foredrag ved Chris Minh Doky.
Årets udstilling åbnes ved Herlevs borgmester, Marco Damgaard, og leder af Gammelgaard, Pernille Fonnesbech, mens forfatter Søren Ulrik Thomsen vil levere årets åbningstale.
​
Udstillingen er støttet af
Frimodt-Heineke Fonden, Knud Højgaards Fond, Toyota-Fonden og William Demant Fonden
​ÅBNINGSTIDER PÅ UDSTILLINGEN
Tirsdag - søndag kl 12-17
Mandag lukket
​
DELTAGENDE MEDLEMMER
• Alba Enström
• Anita Viola Nielsen
• Anne Marie Mejlholm
• Bente Hansen
• Claus Handgaard
• Claus Ørntoft
• Daniel Enkaoua
• Elisabeth Bergsøe
• Finn Heiberg
• Freja Niemann Lundrup
• Jacob Jørgensen
• Jens Bohr
• Jens-Peter Kellermann
• Lars Heiberg
• Lars Ravn
• Leif Madsen
• Lene Rasmussen
• Linda Bjørnskov
• Martin Askholm
• Merete Hansen
• Mia Nelle Drøschler
• Matway (Matvey Slavin)
• Mogens Nørgaard
• Ole Prip Hansen
• Per Baagøe
• Pontus Kjerrman
• Tong Wang
• Tove Hummel
• Uffe Christoffersen
​
DELTAGENDE GÆSTER
• Anne Mie Bak
• Dan Stockholm
• Ida Retz Wessberg
• Ina Rosing
• Ivan Andersen
• Jacob Gils
• Jesper Aabille
• Lene Desmentik
• Morten Løpner Espersen
• Peder Rasmussen
• Victor-Emil Dupont Billund