top of page

Sommerudstilling

Sommerudstilling2023b.png

INFO

PERIODE

05.08-27.08.2023

ENTRÉ

Fri entré

FERNISERING

Lørdag 5. august kl 15

GAMMELGAARDS SOMMERUDSTILLING

Tema til årets sommerudstilling bliver ROSA

Lørdag 5. august har alle med adresse i Herlev mulighed for at udstille på Gammelgaard, når vi åbner dørene til årets sommerudstilling.

 

Det er aldrig for tidligt at begynde at tænke på sommer. Og det er selvfølgelig heller aldrig for tidligt at begynde at tænke over de værker, du ønsker at indlevere til vores sommerudstilling, der altid indleder sæsonen efter sommerpausen.

 

Alle bosat i Herlev kan hjælpe os. Ung som gammel. Øvet som nybegynder. Og vi præsenterer her årets tema for udstillingen til inspiration og videre overvejelser.

 

I år har vi valgt ROSA som tema. Et tema, der rummer utallige fortolkningsmuligheder. Rosa kan være navnet på en smuk kvinde, en stor, historisk personlighed som Rosa Luxemburg, et yndigt barn, navnet på en rose, en kjole, en farve, en solnedgang. Mulighederne er mange. Ja, tænk selv efter, hvor mange fortolkninger, du kan komme på.

 

Vi ser frem til at få masser af bud på temaet til årets sommerudstilling – Og hvem ved, måske kan vi lave en helt rosa udstilling.

Du er som altid også velkommen til at arbejde uden for årets tema.

INDLEVERING

Der kan indleveres værker på følgende datoer

12. - 15. juni kl 10-17

Mandag 31. juli kl 10-17

DELTAGERKRAV

Alle borgere fra Herlev kan deltage, nybegyndere som øvede, børn, unge og voksne.

Alle genrer er tilladt. Både maleri, tegning, grafik, foto, video, keramik og så videre. Det er helt op til dig.

Du kan udtrykke ønsker til placering, men det afgøres af Gammelgaards ophængningsteam.

Du kan deltage med max tre værker, der alle indleveres med tydelig navn og adresse og klar til ophængning. Husk at mærke alle tre værker. Det er ikke nok at skrive kontaktinfo på det ene.

bottom of page