Gammelgaards dejlige park byder nu på nye udfoldelsesmuligheder. Tag dine børn eller børnebørn med på en musikalsk rejse midt i det grønne. Hvor børn og voksne sammen kan gå på opdagelse i treklangs tæskofon, rørorgel, klanggryde, gastrommer, bordtæskofon, rørklokkeorgel og alt- og sopran-alufon.
Musikparken inviterer til musisk selvstudium og fællesskab. Alle instrumenter er lette at spille på, og kan spilles godt med øvelse. Instrumenterne har klart definerede toner og en rimelig volumen. De er designet så muligheden for at de overspilles, eller bralrer ved hårdhændet brug, er reduceret. De forskellige instrumenter er opsat i grupper så lyder godt sammen. Der er således fine muligheder for samspil eller der kan sågar laves et orkester. Senere på året vil der blive arrangeret særlige tiltag og musikalske konkurrencer for små og store børn.
Det er musikinstrumenter udarbejdet i robuste og vejrbestandige materialer, så der er lejlighed for musisk udfoldelse døgnet 24 timer, 365 dage om året.Når lyset og varmen vender tilbage i sommerhalvåret er der rige muligheder for at nyde sin frisksmurte medbragte madpakke og nyde den i vores picnicområde eller besøge vores hyggelige café, mens børnene går på opdagelse i musikkens verden.
Vi glæder os her os her på Gammelgaard til alle de fine musikalske frembringelser vi forhåbentlig vil blive tilhørere til og håber vore gæster ligesom vi vil glæde sig over dette fine nye tilbud til fællesskab og samspil på tværs af alder og musikalsk formåen.
Velkommen til 1. etape af Gammelgaards sansehave.
